Monday, January 18, 2016

Lapimaa 21. detsember 2015

Eestlased on jõulu-usku rahvas. Me julgeme taas olla lapsemeelsed, tunneme siirast rõõmu lihtsate asjade üle ning usume, et jõuluvana tuleb meile Lapimaalt ja piparkoogi pistab lapse sussi sisse päkapikk.
Et laplased on meie sugulasrahvas, otsustasime viimasel koolipäeval minna oma mõtete ja tegemistega neile külla. Moodustasime uued klassid, nii et kõik saaksid teha meeskonnatööd ja suuremad algklassiõpilasi vajadusel aidata.
Õp Eva Pedaja: Lubasin emakeeleõpetajana alustada jutukera, nii et kõik õpetajad saaksid seda jätkata ja anda väikese ülevaate oma klasside tegemistest.
Meie tutvusime tundides laplaste muinasjuttudega. Vanemate klasside õpilased pidid lõikudest jutud kokku panema ja need väiksematele ette lugema või jutustama. Samal ajal, kui suuremad esinemiseks harjutasid, said algklasside lapsed õpetaja valmistatud lapi muinasjutupuslesid kokku panna ja lugudele pealkirju mõtelda. Igas tunnis valmistas üks õpilane teistele Lapimaa rahvusmustriga järjehoidja. Vaatasime ka videot Lapimaa võimsast talvest ja virmalistest, rääkisime keelesugulusest, rahvast ja lipust, mille värvid sümboliseerivad erinevates riikides elavate laplaste ehk saamide ühtsust.
Et lõbusam oleks, laulsime ja tantsisime   koos päkapikkudega. Tunni lõpus aitasid suuremad huviga väiksemate puslesid lõpetada. Meil olid koos mõnusad ja harivad tunnid. 
Õp Evelyn Kurg: Töötoas nr 311 toimus firma loomine. Õpilased said esitada end firmajuhi ametikohale tuues välja oma parimad omadused. Siis toimus hääletamine. Juhi esimeseks ülesandeks oli koos töötajatega panna firmale nimi. Nii sai rühmast näiteks OÜ Lapitekk või hoopis AS Lumemees. Arvestades ülejäänud õpilaste tugevusi, said teised endale ka olulised ametid: inglise keele tõlkija, lõikaja-kleepija, IT-spetsialist, illustraator, kujundaja, sekretär, eesti keele filoloog. Firma ülesandeks oli toota Raplamaad ja Lapimaad tutvustav ja võrdlev plakat. Klassis valitses tõeline kontori meeleolu. Oma "tööpäeva" lõpus andsid firmajuhid Kristen, Riivo, Katrin, Liivika ja Eneli tagasisidet oma töötajatele. Õpilased olid oma töösse suhtumise ja töö tulemusega kiituse igati välja teeninud. 
Õp Anu Käsk ja Merike Saar: Meie jutukera veeres alguses pisut uniselt, kuid edasi juba päris suure vadinaga. Kõik igatahes jõudsid Lapimaale pärale, kuigi takistuseks võisid olla kommipood, paha tuju või torm; edasiliikumiseks eesel või tõukekelk. Lood said lõbusad. 
Kiidame eriti Reenikat, Kertut, Taavit, Oskarit, Kenertit, esimesest klassist Albertit, Karl-Matthiast, Elisabethi. Kes soovib meie loodud lugudega tutvuda, saab uuel aastal neid teise korruse seintel näha.
Õp Liivi ja Väino Kundla: Lapimaa tuba nr. 305
Õpetajad Liivi ja Väino on korduvalt Lapimaal matkamas käinud. Õpilased said vaadata erinevaid matka- ja looduspilte Lapimaast. Imekauni põhjamaa suvised pildid on pärist õpetajate isiklikust fotokogust.  Kõige enam pakkus õpilastele elevust pilt suvise pööripäeva öömatkalt - matkajad looduses, aga ööd ei olnud.  Üllatuseks olid ka mäenõlvadel laiuvad murakaväljad, lähivaates olid marjad tuttavad.
Lapimaa lumised talvevaated on otsitud- leitud internetist.
Jõulude eel osteti koolile mitmesuguseid huvitavaid lauamänge. Õpilased said tutvuda mitmete mängude reeglitega ning neid  ka ise läbi mängida.  Kümnete uute mängude hulgas leidub nii lihtsaid kui ka keerukaid, kõigile midagi. Head nuputamist uuel aastal!
Õp Veera Tamm: Lapimaa tuba nr. 310
Meie tuba oli täna täis muusikat. Lapsed õppisid vene keelset jõululaulu "В лесу родилась ёлочка". Ette olid valmistatud laululehed. Kuna paljud lapsed ei osanud lugeda veel vene tähti, siis olid laulusõnad kirja pandud ka eesti tähtedega. Harjutati hoolega. Tunni lõpus oli kontsert ja filmimine. Lapsed olid tublid ja laulsid rõõmuga. Väga kaunis oli muidugi Diana esitus, mida kõik olid nõus veel ja veel kuulama. 
 Oli tore ja meeleolukas päev.
Õp Riina Lõhmus: Õpetaja Riina jaoks seostus Lapimaa ühe lastelaulu ja mängimisega. Õpiti mängima kooli saabunud uusi mänge. Selgeks saadi Ligretto. Uuel aastal saab vahetundides nendega rõõmsalt tegutseda.

Õp Teele Tammik: Minu neli tundi erinevate õpilastega möödusid ristsõna lahendades. Ristsõna küsimused olid seotud Lapimaaga ja vastused üsna krõbedad. Lubatud oli kasutada interneti abi. Et väiksematel igav ei hakkaks oli vaja ristsõna vastuste tähed ükshaaval vanadest ajalehtedest otsida ja välja lõigata ning kleepida. Olin toetaja, aga mitte õpetaja. Eesmärk oli rohkem koostööd harjutada, teisi tähele panna, et kõigil oleks midagi teha ja tunneks end vajalikuna. Ristsõna lõppviimistlusega läks kõikidel gruppidel terve tund. TUBLID :)
Õp Tiina Toompuu, Ragne Falilejev ja Edda Rei: 
Meie tegime oma kooli uues renoveeritud kodundusklassis õpilastega koos piparkooke. Õpilased, kes meie tunnis viibisid jagati kahte gruppi- pooled meisterdasid ja pooled kaunistasid piparkooke. Pärast vahetasime,need kes enne meisterdasid, said ka kaunistada ja vastupidi. Tore oli vaadata kui erinevas vanuses õpilased abistasid üksteist, olid tähelepanelikud ja nii mõnigi õpilane üllatas meid oma positiivse ja teotahte suhtumisega. Valmis sai 708 piparkooki + need piparkoogid mis kohapeal ära söödi. Valminud piparkooke said õpilased maiustada klassijuhataja tundides ja jõulupeol. Suur tänu kõigile piparkoogi meisterdajatele.
Sel päeval istusid kõik õpetajad ja õpilased koos jõululauas ja said kiirustamata ja rahulikus jõulurahumeeleolus jõuluroogasid süüa.

No comments:

Post a Comment